Od tance do světa kaskadérství a filmu

21.05.2018

Majdu Šittovou si většina z nás spojí s tancem, obrovským množstvím energie a hyperaktivitou v tom nejlepším slova smyslu. Není tedy divu,
že své pohybové nadání začala uplatňovat i jinde. Právě tato energie
a flexibilita ji dostala až tam, kde je. Pod svá ochranná křídla si ji vzala prestižní kaskadérská společnost Filmka a dnes ji můžeme "zahlédnout"
ve filmech jako je Underworld 5, v seriálu Britannia nebo připravovaném Carnival Row s Orlandem Bloomem a Carou Delevigne.  

Majdi, můžeš nám shrnout svoje taneční působení? Začátky až současnost.

Vždycky jsem byla hyperaktivní dítě, ale rodiče mě dávali na kroužky jako zpěv, piano, hudebka. Já jsem věděla, že potřebuju pohyb a tak jsem si sama vybírala atletiku, pohybovky až jsem se nakonec přes kamarádku dostala
k tancování.
Po roce jsem zkusila konkurz do taneční skupiny Dancers 4 You, dále týden v Itálii s Dance Station, kde už jsem si zkoušela různorodé taneční styly a to mi otevřelo oči.
Díky Dance Station jsem zintenzivněla trénink na 2-3 denně, dostala první lektorskou příležitost a vedla juniory.
Mezníkem bylo poznání se s Tomášem Pražákem a vznik taneční skupiny Projekt AWA (Art With Attitude).

Měla jsi pouze jeden styl, kterému ses věnovala?

V tomto ohledu jsem docela chameleon a vždycky jsem dělala styl podle toho, jaká muzika mne v danou chvíli oslovovala nejvíce. Zkusila jsem si pár battlů, jak v Maďarsku, tak v ČR (finále preselekce Juste Debout locking a především s mojí crew Left J-AWA), ale poslední sezónu jsem věnovala především choreografování pro Fantasy Dance Studio, kde byla skvělá parta, a performování. To je to, co mne baví nejvíce.

Jak ses tedy najednou dostala ke kaskadérství?

Přes chlapa... :)
Můj přítel Marek Svitek je profíkem a pomalu mi svět kaskadérů začal ukazovat. Lákalo mě to moc, ale bez průpravy jsem se nejprve neodvažovala udělat ten první krok. Naskytla se ale příležitost zajít na trénink Filmky,
kde vybírali nové členy. A tam se ukázalo, jak moc mi je tanec a pohybová průprava užitečná.

Do jaké míry ti tedy právě tanec pomohl v této kariéře?

V té největší míře. Díky tanci mám možnost být tam, kde jsem.
Dodnes cítím, jak obrovská výhoda to pro mne je. Tanečníci se učí skvěle ovládat své tělo a napodobovat pohyb. Bylo pro mne tedy o mnoho snazší chytat veškeré pohyby a performovat.
Jak se říká: "Fake it until you make it."
To sedí dost přesně.

Trénink s Filmkou tedy dopadl zřejmě dobře?

Na tréninku jsem se líbila svou energií. Všiml si mne tam jeden z koordinátorů Pavel Cajzl a ten mi pak dal moji první příležitost, za kterou jsem mu do dneška nesmírně vděčná, dělat utility stunta, zahrála jsem si upírku, a dublovat dvě herečky ve filmu Underworld 5.
To byla má první zkušenost.

Od té doby přišly další projekty. Jaké a co ti daly?

Velmi intenzivní byla 8 měsíční spolupráce na seriálu Britannia, kde jsem byla v core týmu kaskadérů, po celý čas projektu.
Měla jsem tu možnost spolupracovat s partou 7 kaskadérů, kteří patří k těm nejlepším v ČR a získala jsem od nich obrovské množství zkušeností. 
Následně přišlo několik projektů. Například Ophelia, kde jsem dublovala Daisy Ridley a mezi posledními přišel zmiňovaný Carnival Row
Díky tomuto seriálu jsem mohla strávit 6 měsíců na lankách jako víla, poznat, dublovat a trénovat Caru Delevigne. Ona je skvělá holka, stejně jako já dobře prdlá a hyperaktivní, takže jsem si sedly a byla to super spolupráce. To je vždycky největší štěstí, když dostaneš dobrou herečku, celému našemu týmu se pak pracuje líp.

Jak probíhá tvoje příprava?

Trénink, trénink a trénink. Pokud chceš být univerzální kaskadér, pak potřebuješ ovládat spoustu sportů. Já osobně trénuji hodně bojovky, gymnastiku, trampolíny, koně, udržuju se v kondici fitkem a přidávám hodně stretchingu. Ale dobré je umět základy i z potápění, lezení, plavání a řízení auta a motorek. Nebo se dá zaměřit na určité oblasti. U nás ve Filmce máme
i lidi, kteří jsou například profíci především přes auta a motorky.
Protože jsem začínala od 0, tak jsem chtěla makat opravdu hodně a čím více mám práce v tomto oboru, tím více trénuji.
Když mám volný den, zvládnu 3 - 4 tréninky.
Když se natáčí, tak po celkové aktivitě na place dávám alespoň 1.

Majdi, jak to máš se strachem?

Strach je, strach byl, strach bude. :)
Baví mě ho překonávat. Když se to povede, tak je to nádhernej pocit.
Bylo ale i období, kdy jsem dělala hodně adrenalinových aktivit a už toho bylo moc, tak jsem se s ním musela trochu víc vnitřně prát.
Je to rozhodně velká škola, jak se strachem pracovat a nesmíš dovolit, aby se tě zmocnil, protože o to víc se do nebezpečí dostaneš.

V čem jsi ho překonala nejvíce?

Od základky jsem se bála výšek, takže pro mne byly skoky, pády a létání na lankách velkou výzvou.
Začala jsem chodit na trampolíny a pomalu to překonávat. 
Před rokem jsem na tréninku Filmky skočila z 15 metrů do airbagu.
To jsem na sebe byla hrdá.

Kaskadérství je převážně mužská záležitost. Jak se tam cítí žena?

Pro mě osobně to byla velká změna. Přišla jsem z tanečního světa, kde bylo vždy větší procento slečen a byla jsem mezi vrstevníky, co se věku týká. Teď jsem převážně mezi muži a všude jsem nejmladší.
Měla jsem ale zatím vždy štěstí na skvělý tým a kluci jsou takoví moji ochránci a gentlemani.
Vědí, že jsi holka, že se musíš rozsekat, ale snaží se udělat vše pro to, aby to bolelo co nejméně. :D

Co bylo pro tebe zatím nejnebezpečnější?

Asi bych řekla věci ve výškách- zmiňovaný pád do airbagu, tam prostě hrozí, že když to přetočíš, odneseš si nějaký pěkný zranění.
Anebo hoření a výbuchy, kde prostě to riziko nějakého popálení vždycky bude. Já, zaťukávám, zatím všechno přežila bez zranění a tak si odnáším jen skvělý zážitek.

Stal se ti nějaký úraz?

Naštěstí nic vážného. Měla jsem pár stehů na puse, odřeniny, modřiny a jeden výron kotníku.
Je to i díky koordinátorům jako je Pavel Cajzl, Jan Petřina a mnoho dalších, kteří tuto práci dělají kvalitně a zároveň dbají na naše bezpečí.

Na čem pracuješ nyní a kde tě uvidíme?

V roce 2019 vyjde několikrát zmiňovaný Carnival Row.
Právě natáčíme hororový seriál Lore, který hororovou tématikou přináší zajímavé scény.
Povedl se mi konkurz na nemluvenou kaskadérskou roli do připravované severské pohádky a z toho mám obrovskou radost, protože do budoucna chci rozvinout více i herectví.

Potkáme tě ještě v tanečním světě?

Určitě na nějakém tréninku, i když není tolik času. Kaskadérství mi to hodně vynahrazuje, ale nikdy neříkej nikdy. Jsem člověk, který dělá to, co ho baví, takže se nebráním vlastně ničemu.

Co tě na té práci baví nejvíce?

Rozhodně nejvíce náplň té práce, která je úžasně různorodá. Ráno si zahoříš, odpoledne lítáš na koni, k večeru jako super hrdinka zmlátíš pár padouchů a druhý den tě utopí a pověsí. Vlastně často nevnímáš, že jdeš do práce, jen si prostě někam jedeš hrát. Skvělý je i s jakou sortou lidí se stýkáš. Všechno to jsou profíci ve svých oborech a asi nikdy se nepřestanu divit, co člověk dokáže vytvořit. Make-up z tebe udělá nadpozemskou příšeru, ve studiích za pár dní vznikne obrovská budova se všemi detaily, my upálíme člověka, který ale odchází domů vysmátý bez jediný popáleniny...
A také těch nádherných míst po České republice kolik člověk navštíví a pozná.

Chceš něco dodat závěrem?

Určitě chci moc poděkovat klukům, kteří mi předávají zkušenosti a inspiraci.
Marek Svitek, Honza Petřina, Pavel Dvořčík a zbytek Britannia stunt core týmu. A také především Láďovi Lahodovi, Robinovi Lahodovi a Filmce za to, že drží tak skvělý tým pohromadě.
Je radost a pocta s nimi pracovat.

Autor: Eliška Bolečková
Photo Credit: Jan Pelikán, Stanislav Honzík